Dnia 16 stycznia 2021 roku o godzinie 17 czasu lokalnego (w Polsce ok. godziny 13) nepalscy wspinacze zdobyli K2!
K2 to drugi co do wielkości szczyt ośmiotysięczny na Ziemi, który do dnia dzisiejszego nigdy nie był zdobyty zimą. Jest niższy niż Mount Everest, ale panują tam gorsze warunki pogodowe, które są nie lada wyzwaniem dla himalaistów całego świata. Zmienna aura, huraganowe wiatry i pionowe, oblodzone ściany (zbocza) góry stwarzają nie lada problem dla wszystkich, nawet najbardziej doświadczonych himalaistów, ale dziś dzięki sprzyjającemu oknu pogodowemu na szczycie K2 stanęło 10 Szerpów! Dokonali oni pierwszego zimowego wejścia na K2.
Jeden z Szerpów - Chhang Dawa powiadomił na swoim Facebooku, że cała ekipa wejdzie na szczyt jednocześnie. Około 10 metrów od szczytu wszyscy zbiorą się w grupę i razem pokonają ostatni odcinek drogi. I tak się stało. W ostatecznym ataku szczytowym wzięli udział: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gaylje, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.
Nepalczycy planowali zdobyć szczyt używając butlę z tlenem, ale rozważali też atak szczytowy bez butli tlenowej.
"Dokonaliśmy tego, uwierzcie nam dokonaliśmy! Zakończyliśmy wyprawę, której nie zakończył nikt" - napisano na stronie agencji Seven Summit Treks Pvt. Ltd., współorganizatora wyprawy na K2.
"To pierwsze zimowe wejście na K2 najwyższą górę świata i jedyny ośmiotysięcznik, który nie został zdobyty zimą. To największe osiągnięcie w historii himalaizmu i dobry przykład pracy zespołowej".
Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Arutra Hajzera gratuluje zdobywcom K2:
"Wejście zimowe na K2 przechodzi do historii!. Gratulacje dla 10 Nepalczyków którzy stanęli na szczycie! Trzymamy mocno kciuki na zejściu!".
"Najserdeczniejsze gratulacje dla nepalskich wspinaczy za pierwsze i historyczne wejście na K2 w zimę. Nikt nie zasługiwał na to tak, jak oni".
Zasłużone uznanie dla Szerpów, gdyż to oni zawsze byli na drugim planie, obsługując i taszcząc bagaże wspinaczy wszystkich himalajskich wypraw. Zazwyczaj bezimienni, niezmordowani, zajmujący się zabezpieczeniami obozów, poręczowaniem lin, wydeptywaniem szlaków, a nawet gotowaniem i pełnieniem innych obowiązków w bazach.
Szerpowie stali się przykładem pracy zespołowej i wzorem do naśladowania dla innych wspinaczy.
Szerpowie wyprzedzili Polaków
Wiele polskich ekspedycji próbowało zdobyć K2 zimą. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem i jej trzej członkowie: Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko dotarli do 7650 m, zakładając obóz IV. I był to rekord wysokości ustanowiony przez Polaków i trwał do dnia 16 stycznia 2021 roku.
W piątek 15-go stycznia 2021 roku, czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m) w Karakorum połączyli siły i dotarli do 7800 m, co było zimowym rekordem wysokości na ostatnim niezdobytym ośmiotysięczniku o tej porze roku. Żadna poprzednia ekspedycja nie dotarła do tak wysoko.
Historia K2
Góra zwana K2 leży w Azji Wschodniej w Karakorum - drugim po Himalajach co do wysokości paśmie górskim na świecie. K - to skrót nazwy "Karakorum", a liczba 2 oznacza, że jest to drugi pod względem wysokości szczyt. Kolejne numery szczytów Karakorum były nadawane od wschodu do zachodu. K2 był drugim nazywanym szczytem, a pierwszym K1 zwany Maszerbrum.
K2 należy do najbardziej niebezpiecznych szczytów, gdyż otaczają go lodowce i ściany prawie pionowo opadają na wysokość 3 km.
Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie łańcuchy górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir.
Pierwsi zdobywcy K2
W 1954 r. pierwszego wyjścia na szczyt dokonała włoska wyprawa dowodzona przez Ardito Desio. Wanda Rutkiewicz była pierwszą Polką, która zdobyła K2 (1986 r.)
K2 leży w Karakorum, drugim po Himalajach pod względem wysokości łańcuchu górskim świata, znajdującym się w Azji Wschodniej, dokładnie na terytorium Chin i Pakistanu.
Pierwszymi zdobywcami szczytu byli uczestnicy włoskiej wyprawy Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Stanęli na szczycie 31 lipca 1954 r. idąc drogą przez Żebro Abruzziego od strony południowo-wschodniej. Wspomagali się tlenem.
Polacy na K2
Wanda Rutkiewicz na szczycie K2 stanęła 23 czerwca 1986 roku o godzinie 10.15 czasu lokalnego. Była ona pierwszą kobietą, która zdobyła ten szczyt i pierwszą Europejką. Wanda Rutkiewicz weszła na szczyt bez posługiwania się butlą tlenową. Jerzy Kukuczka zdobył K2 tego samego roku, miesiąc później. Towarzyszyli mu: Tadeusz Piotrowski, Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż.
Zdobywcy K2
- 23 czerwca 1986 – Wanda Rutkiewicz (pierwsze polskie wyjście)
- 8 lipca 1986 – Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski
- 3 sierpnia 1986 – Przemysław Piasecki, Wojciech Wróż
- 10 sierpnia 1996 – Krzysztof Wielicki
- 14 sierpnia 1996 – Ryszard Pawłowski, Piotr Pustelnik
- 23 sierpnia 2011 – Dariusz Załuski
- 31 lipca 2014 – Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan
- 22 lipca 2018 – Andrzej Bargiel (jako pierwszy człowiek zjechał na nartach z K2)
- 25 lipca 2019 – Waldemar Kowalewski
Smutna statystyka
W 1986 r. życie za marzenia o zdobyciu K2 oddali Tadeusz Piotrowski, Wojciech Wróż oraz Dobrosława Miodowicz Wolf. W tym samym roku zginęło także 10 alpinistów innych narodowości. Na górze pozostało ponad 80 himalaistów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz