czwartek, 19 lutego 2015

Głupota w Polsce i w internecie

Refleksje i sentencje na temat głupoty w Polsce

na świecie oraz w internecie




"Jak na spowiedzi mówię, mówię prawdę świętą,
Odkryłem największą pomyłkę ludzkości
Wszystkie mądrości w księgach zamknięto
Głupota pozostała na wolności." - Marek Monikowski

Głupota w Polsce i na świecie


"Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne." - Bertrand Russell

Głupota to wedle encyklopedii niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji. Termin "Głupota" używany jest powszechnie w stosunku do osób o niższym, bądź niewystarczającym ilorazie inteligencji. Termin ten nie jest używany obecnie w nauce, chociaż w XIX wieku próbowano tworzyć klasyfikację różnego rodzaju głupców i głupoty. Określenie kogoś mianem głupca jest także pejoratywne, a nawet obraźliwe i może być w Polskim prawie przedmiotem sprawy karnej o znieważenie.

"Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać." — Cyceron (106 p.n.e.- 43 p.n.e.)
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody." — Napoleon Bonaparte (1769-1821)
"Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa." — William Blake

Głupiec


Głupiec - karta tarota należąca do Arkanów Wielkich, pierwsza z kolei. Oznaczana numerem zero, bywa umieszczana zarówno na początku, jak i na końcu talii. Głupiec to karta oznaczająca początkowy stan niewiedzy i pobłądzenia. Karta przedstawia wędrującego mężczyznę w kolorowym stroju, często w błazeńskiej czapce. Głupiec podpiera się kijem, niesie też przy sobie worek symbolizujący przeznaczenie. Zdarza się, że na karcie widoczny jest też pies, gryzący postać głupca, to razy losu. Zazwyczaj Głupiec jest ukazywany w momencie stawiania kroku nad przepaścią. 

Karta Głupiec przedstawia wygnańca, kogoś, kto nie ma własnego miejsca pod słońcem. Ów wędrowiec nie wie, dokąd iść, rozgląda się na różne strony i nie ufa swojej drodze. Jest obcy, a przez to wystawiony na ataki wrogich sił, takich jak ów pies, który szarpie mu portki. Znamy to przysłowie: ostatnich gryzą psy. Głupiec z zerowej karty tarota nie jest dzieckiem. Dziecko bywa bezradne, ale ma w sobie ogromną siłę, wielki potencjał rozwojowy. Głupcowi, przeciwnie, zdążyła już wyrosnąć broda, a on wciąż nie wie, co ma ze sobą począć, nie zna celu ani sensu siebie ni swojego życia.

Karta Głupiec jest kojarzona ze spontanicznością, entuzjazmem i nowymi możliwościami. W położeniu prostym wskazuje dobry kierunek zmian, z kolei położenie odwrócone wróży bezmyślne i nieprzyjemne w skutkach postępowanie. Głupiec jest ponadto symbolem braku przywiązania do wartości materialnych, jednocześnie po prostu głupoty ludzkiej. Głupiec w przeciwieństwie do Maganie zdaje sobie sprawy z tego co posiada (w tobołku na plecach). Reprezentuje nowe ale nie przemyślane działanie. Głupiec daje nam przestrogę – pomyśl zanim coś zrobisz. Osoba która jest pokazana Głupcem ma tendencję do bagatelizowania różnych spraw oraz do ich spłycania. Kieruje się wyłącznie swoją intuicją, która nie do końca jest poprawnie ukształtowana dlatego też Głupiec może zachowywać się jak małe dziecko nie zdając sobie z konsekwencji swojego zachowania. Głupiec symbolizuje choroby układu nerwowego oraz oddechowego.

Głupiec symbolizuje początkowe, zerowe stadium rozwoju duchowego, gdzie ludziska wymądrzają się na tematy ezoteryczne, ale jeszcze nie rozpoczęli prawdziwej podróży duchowej i tak naprawdę tylko głupoty wygadują nie mając pojęcia o czym mówią ani jak podróż rozpocząć. Arkan Głupca oznacza tak zwaną "własną ścieżkę", nawiedzenia i pomylenia, czego przykładów jest szczególnie w internecie wiele, a co i eioby nie ominęło w postaci "ezoafer".

Dawna klasyfikacja dzisiejszej niepełnosprawności intelektualnej


Stopień upośledzenia w oparciu o iloraz inteligencji (IQ). Także analiza typowego trolla internetowego.

I - (75–85) - Ociężałość umysłowa

Jeżeli sprawność intelektualna, mierzona testami standaryzowanymi, mieści się w przedziale jednego odchylenia standardowego poniżej normy i stan ten nie ma podłoża organicznego, a zachodzi deficyt umiejętności mówi się o obniżeniu poziomu intelektualnego, dawniej: ociężałości umysłowej, wedle DSM IV jest to niepełnosprawność wyuczona. Poziom w przedziale 69 – 50 IQ na skali Wechslera to upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim: poziom intelektualny charakterystyczny dla dzieci około 12 roku życia. Ta forma deficytu intelektualnego stanowi najwięcej rozpoznań. Osoby takie są samodzielne i zaradne społecznie, nie powinny jednak wykonywać zawodów wymagających podejmowania decyzji, ponieważ nie osiągnęły etapu myślenia abstrakcyjnego w rozwoju poznawczym. Życie rodzinne przebiega bez trudności. W socjalizacji mogą nabywać zaburzeń osobowościowych, ze względu na atmosferę otoczenia i stosunek innych. Obecnie istnieje tendencja do wprowadzania zajęć korekcyjnych, przy intensywniejszym treningu poznawczym w dłuższym czasie osoby z upośledzeniem w stopniu lekkim osiągają podobne wyniki co osoby z przeciętnym IQ. Do 12 roku życia brak różnic rozwojowych. Wedle badań porównawczych ponad połowa ludzkości znajduje się w przedziale 50-80 IQ.

II - (50-59) 50–74 – Debilizm

Debilizm – dawny termin medyczny określający wrodzony stan upośledzenia umysłowego, który powoduje nieprzystosowanie społeczne lekkiego stopnia. Angielskie "debility" oznacza słabość, osłabienie, niemoc, utratę sił (umysłowych). Przedział 49 – 35 IQ w skali Wechslera – upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym: funkcjonowanie intelektualne na poziomie 9 roku życia. W okresie przedszkolnym istnieją trudności z nabywaniem reguł społecznych (lojalność, współdziałanie), a także niezręczność fizyczna, powolny rozwój motoryczny. Poza tym do 9 roku życia rozwój jest prawidłowy. Osoby takie mogą nabywać umiejętności samoobsługowe, nie gubią się w dobrze znanym terenie, mogą pracować w zakładach pracy chronionej. Nie powinny zakładać rodzin. 

III - (20-49) 25–49 – Imbecylizm

Imbecylizm - termin medyczny określający niedorozwój umysłowy umiarkowanego stopnia. Nazwa rozpowszechniona w XX wieku jako potoczna obelga w stosunku do osób o niższym stopniu intelektualnym, z reguły niewykształconych. Angielskie "imbecile" oznacza osobę niedorozwiniętą umysłowo, beznadziejnie głupią, ziodiocenie. "Imbecility" to dokładnie głupota. Przedział 34 – 20 IQw skali Wechslera to upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym: poziom rozwoju 6-latka. Około 4-5 roku życia zauważalne spóźnienie rozwoju psychofizycznego. Osoby te mogą opanować samoobsługę, przy stałej opiece mogą wyuczyć się czynności domowych, ale nie są zdolne do wyuczenia zawodu. Mogą podejmować prace nie wymagające kwalifikacji. 

IV - (00-19) 00–24 – Idiotyzm

Idiota – osoba dotknięta ciężkim stopniem idiotyzmu. Nazwa obecnie nieużywana w medycynie ze względu na pejoratywne znaczenie potoczne. Angielskie "idiocy" oznacza niedorozwój umysłowy. Poniżej 20 IQ w skali Wechslera to upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim: poziom funkcjonowania odpowiadający dzieciom do 3 roku życia. Możliwe jest opanowanie tylko najprostszej samoobsługi. Osoby te żyją zwykle krótko, rodzą się najczęściej zdeformowane fizycznie, przez całe życie wymagają opieki instytucjonalnej.

Kretynizm, matołectwo – obecnie nieużywany termin oznaczający niedorozwój umysłowy ciężkiego stopnia powstały w wyniku wrodzonej pierwotnej niedoczynności tarczycy. Niegdyś choroba ta była bardzo często spotykana wśród ludności zamieszkałej w rejonach górskich. W niektórych wioskach ponad połowa populacji dotknięta była tą przypadłością. W latach 60. XIX wieku Rudolf Virchow udowodnił, że przyczyną choroby jest uszkodzenie tarczycy. W 1922 stwierdzono zależność częstości występowania kretynizmu od zawartości jodu w glebie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie obficie jodowanych soli w miejscach, w których występuje niedobór tego pierwiastka

W definicji T. Gałkowskiego niepełnosprawność umysłowa ma charakter globalny, charakteryzuje się obniżoną sprawnością umysłową spowodowaną wrodzoną anomalią, która czyni korę mózgową niezdolną – w mniejszym lub większym stopniu do procesów myślowych.

Warto dbać o dzieci, żeby się umysłowo rozwijały, a nie zatrzymywały na poziomach dojrzałości do 11-13 roku życia. Szczególnie należy dbać o rozwój inteligencji dzieci zagrożonych patologicznym środowiskiem i złymi wpływami rodziców. Inaczej wyrośnie to co jak coraz niestety częściej widać wyrasta... 

Oligofrenopedagogika od grec.: "oligos" - pomniejszenie, "phren" - umysł; pomniejszona, obniżona sprawność umysłowa, to dział pedagogiki specjalnej zajmujący się wychowaniem i nauczaniem osób upośledzonych umysłowo. Przedmiotem jest jednostka upośledzona umysłowo (oligofrenik) i proces jej rehabilitacji obejmujący wszechstronny rozwój i przystosowanie do życia w społeczeństwie ludzi pełnosprawnych.

Dla osób upośledzonych umysłowo inaczej oligofreników ustala się taki metodyczny tok działalności wychowującej, aby osiągały one wszechstronny rozwój, do szczytu swoich indywidualnych możliwości, i aby równocześnie zdobywały umiejętności w zakresie adaptacji społecznej (Wyczesany, 1998). W myśl poglądów współczesnych uczonych i wychowawców celem procesu rehabilitacji upośledzonych umysłowo powinno być przyswojenie m. in. następujących umiejętności społecznych:
  • współżycia z innymi ludźmi, socjalizacji i współdziałania w grupie, 
  • przystosowania się do wymogów niekomplikowanej pracy zawodowej, 
  • gospodarowania własnymi środkami finansowymi, 
  • obchodzenie się z urządzeniami użyteczności publicznej i racjonalnego korzystania z nich, 
  • właściwego wykorzystania czasu wolnego (Clarke, 1971; Sękowska, 1998; Wyczesany, 1999).
Aby określić upośledzenie umysłowe potrzebne są:

a) badania psychologiczne,
b) badanie poziomu dojrzałości społecznej. 

Najczęściej występujące trudności szkolne dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim to:
  • zaburzenie orientacji przestrzennej,
  • słaby poziom sprawności grafomotorycznej,
  • częściej występujący niż u rówieśników słabszy rozwój motoryczny,
  • słaba koncentracja uwagi,
  • częściej występujące wady wymowy,
  • wolne tempo pracy,
  • zaburzenia rozumienia znaczenia wypowiedzi,
  • zaburzenia analizy i syntezy ( wzrokowej, słuchowej, wzrokowo-słuchowej),
  • trudności w rozpoznawaniu liter oraz w czytaniu,
  • trudności w rozumieniu przeczytanego tekstu,
  • istotnie zaburzony poziom rozumienia wszelkich reguł, zasad, definicji,
  • utrudnione tworzenie pojęcia liczby,
  • ograniczony poziom pamięciowego wykonywania działań matematycznych,
  • brak zrozumienia treści zadań tekstowych i trudności w ich rozwiązywaniu,
  • zaburzenia wyobraźni przestrzennej utrudniające rozumienie i wykonywanie
  • zadań geometrycznych,
  • trudności w orientowaniu się w stosunkach czasowych i posługiwaniu się nimi,
  • kłopoty w powiązaniu nowych informacji z poprzednio zapamiętanymi,
  • słaby poziom stosowania umiejętności w praktyce,
  • mała samodzielność w wykonywaniu wszelkich zadań,
  • często występująca nadpobudliwość psychoruchowa lub zahamowanie,
  • brak krytycyzmu, egoizm,
  • brak antycypacji zachowań,
  • znaczna impulsywność zachowań, 
  • popędliwość, 
  • podatność na negatywne wpływy otoczenia,
  • niski poziom motywacji,
  • mała wrażliwość na potrzeby innych,
  • częste przejawy agresji, tak słownej jak i czynnej.
Dzieci upośledzone umysłowo w stopniu lekkim cechuje głównie uwaga mimowolna. Obok uwagi mimowolnej występuje także, choć w ograniczonym stopniu, uwaga dowolna. Jest ona jednak nietrwała, łatwo odwracalna i słabo podzielna. Uczniów szkoły specjalnej dla dzieci upośledzonych umysłowo charakteryzują też trudności w zapamiętywaniu. Pamięć logiczna jest słaba i rzadko się przejawia. Natomiast pamięć mechaniczna jest dość dobra. Można spotkać dziecko lekko upośledzone umysłowo odtwarzające z pamięci długie teksty, z tym że czyni to często bez zrozumienia treści. Słaba jest wierność zapamiętywanych treści, głównie treści powiązanych logicznie. Skutkiem tego jest zmyślanie i konfabulacyjne uzupełnianie luk pamięciowych. Uczeń upośledzony umysłowo ma przede wszystkim trudności z procesem myślenia i tworzeniem pojęć, jest na etapie myślenia konkretno-obrazowego i sytuacyjnego. Zaburzone jest głównie myślenie abstrakcyjne. Zwłaszcza uwidacznia się to przy wykonywaniu operacji matematycznych, w rozumieniu pojęć abstrakcyjnych.

Dzieci lekko upośledzone mówią często ułamkami zdań, chętnie posługują się czasownikami i rzeczownikami, a rzadziej przymiotnikami. Zwraca również uwagę, że rozumienie innych ludzi jest utrudnione, szczególnie wówczas, gdy dziecko nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu, np. teksty nagrane na taśmę są z trudem percypowane. Nieprawidłowości występują u dzieci upośledzonych zarówno w samej artykulacji mowy, jak i w jakości wypowiedzi. Dzieci te posługują się z reguły ubogim zasobem słów. Oczywiście słownik bierny jest bogatszy od słownika czynnego. Można też zauważyć, że niektóre dzieci lekko upośledzone umysłowo posługują się dość bogatym słownictwem. Jednakże po wnikliwszej analizie można dostrzec, że nie rozumieją znaczenia wypowiadanych zdań, nie trzymają się głównej myśli w wypowiedzi, wypowiadają zdania będące zaprzeczeniem zdań uprzednio wypowiedzianych. Dzieci upośledzone umysłowo w stopniu lekkim mają też trudności z uogólnianiem wypowiadanej myśli. U dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim często występują zaburzenia w sferze motoryki. Objawiają się głównie brakiem precyzji, spowolnieniem ruchów, brakiem umiejętności wykonywania ruchów równoczesnych. Dla dzieci lekko upośledzonych umysłowo bardzo charakterystyczny jest brak samodzielności i inicjatywy w działaniu.

Głupota w pracach Matthijs'a Van Boxsel'a


Matthijs Van Boxsel od lat zajmuje się problematyką głupoty w kulturze. Zdaniem Matthijs'a Van Boxsel'a nikt nie jest dostatecznie inteligentny by pojąć własną głupotę. Głupota stanowi warunek konieczny poznania, błędy są motorem postępu, klęska to początek sukcesu. Głupota przejawia się we wszystkich dziedzinach życia, w każdej epoce i o każdej dobie; głupota jest fundamentem naszej cywilizacji. Od sztuki ogrodowej po barokowe plafony, od filmów animowanych po łuki triumfalne, od Cyklopa po Midasa, od poetyki bajek po filozoficzne podstawy teorii państwa - kultura i jej przemiany to tylko dzieje nieudanych prób uporania się z głupotą - podszewką ludzkich poczynań.

Rodzaje głupoty


  • Głupota kojarzona jest często z brakiem inteligencji kognitywnej.
  • Głupota praktyczna to nieumiejętność odpowiedniego postępowania i zachowania. 
  • Głupota salonowa – termin zaproponowany przez Hochego wobec osób określanych debilami, którzy na tyle opanowali trudną terminologię, że niektórzy mogliby ich uważać za osoby inteligentne. Określenie tego typu głupoty jako salonowej oznacza, że mogli oni "przebywać na salonach". 
  • Głupota społeczna to brak samodzielnego myślenia i działania grup społecznych mogąca być przyczyną powstawania fanatyzmu i łatwości ulegania manipulacji.
  • Głupota teoretyczna to przekonanie o posiadaniu wiedzy, której w rzeczywistości się nie posiada.

Klasyfikacja Głupców profesora Wiszniewskiego


W 1837 roku Michał Wiszniewski, późniejszy dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego wydał pracę pt. Charaktery rozumów ludzkich, w której przedstawił szeroką klasyfikację głupców w pierwszym rozdziale Głupstwo i rozmaite jego odcienie:
  • Człowiek ciemny: Człowiek ciemny bywa łatwowierny, uparty przy swoim zdaniu, skłonny do fanatyzmu; największej bredni uwierzy, jak prawdzie rozumem wywiedzionej, do której jakiś wstręt czuje.
  • Człowiek dobroduszny, czyli prostoduszny: Zupełny brak przebiegłości, przezorności i dowcipu, obok wielkiej dobroci serca odróżnia go od rozsądnych. 
  • Głupiuteńki: Wszystkiemu wierzy z największą łatwością i równie łatwo, z dziwną obojętnością, na przeciwną wprost wiarę przechodzi.
  • Gap: Najprostszej rzeczy domyślić się nie może, wszystko mu łopatą w głowę kłaść trzeba.
  • Głupiec dowcipkujący: Głupiec zapowiada z góry, że ma rzecz osobliwszą i nader pocieszną do powiedzenia i zaraz sam tak serdecznie się śmieje, iż zacząć nie może.
  • Głupiec płaczliwy: Dobrodusznych ludzi pochlebstwami ujmuje i za ich pomocą wichrzy w społeczeństwie i mąci, a zawsze dla siebie i dla zaspokojenia rozłożystej miłości własnej, której nic nasycić, nic ukoić nie zdoła.
  • Głupiec polerowny: Dotkliwe przymówki, żart uszczypliwy lub naganę bierze za wyraz grzeczności, za który najuprzejmiej dziękuje, mając już raz na zawsze jedno z pięknych słówek uwite podziękowanie, do którego szykowny ukłon dodaje.
  • Głupiec przemądrzały: Nikt go nie rozumie i tym się cieszy, bo to najlepszy dowód jego wyższości.
  • Głupiec przeuczony: Styl ciemny, zagadkowe wyrażenia, wszystko, co nosi barwę tajemnicy, co pod zakrytościami się okazuje, czego zwłaszcza zrozumieć niepodobna, za głęboką u siebie poczytuje mądrość.
  • Głupiec sprzeciwiający się: W zakątkach i tajnikach głupstwa swojego ma gdzieś niewyczerpany zapas wątpliwości i zarzutów, z którymi za wszelką oczywistość się targa.
  • Głupiec zapytujący: Nie z potrzeby, lecz z nałogu i roztargnienia ciągle się pyta, choć odpowiedzi nie słucha albo nie rozumie.
  • Głupiec zarozumiały: Głupiec pyszny i zarozumiały, choć z nader ograniczonym i słabiutkim rozumem, choć istny drobnowidz, zwykle do najtrudniejszych zrywa się rzeczy i z najrozumniejszymi chodzi w zawody.
  • Łgarz: Człowiek z przewrotnym rozumem kłamie dla oszukania i ułudzenia, głupiec łże, co się wlezie, jedynie dla przyjemności.
  • Półgłówek: Nie mogąc sam nic pojąć ani wyrozumować, jest echem wiernie cudze powtarzającym słowa.
  • Półgłupiec: Ciągle bredzi i od rzeczy prawi, lecz niespodzianie, wśród największych niedorzeczności, z czymś prawdziwie dowcipnym odezwie się, coś sam z siebie, coś sam z siebie rozumnego powie; czasem trafniej o ludziach sądzi niż rozumni, choć się zdaje, że dla roztrzepania nic nie widzi i niczemu przypatrzyć się nie mógł.
  • Prostaczek: Nie ma żadnego wyobrażenia przebiegów, wykrętów i przezorności i z tego do prostodusznego podobny; tylko że go dobrocią serca, czystością, nieskazitelnością, niepokalaniem duszy przewyższa.

Mędrcy o o głupocie i głupcach powiedzieli...


Z powiedzeń, sentencji i aforyzmów można się nawet więcej nauczyć o głupcach i głupocie niż z naukowej skali pokazującej deficyty intelektu i rozwoju osobowości. Braki, wady i niedostatki wychodzą jak słoma z butów. Najbardziej tragicznym jest to, że za głupotę władców i polityków płaci społeczeństwo swoimi podatkami, które mogłyby być znacznie niższe, gdyby polityków przed dopuszczeniem do władzy jak i okresowo w trakcie jej sprawowania wszechstronnie badali psycholodzy, a często także psychiatrzy...
  • Władza czyni głupim. — Fryderyk Nietzsche (1844-1900)
  • Za wszystkie głupstwa królów płacą ich narody. — Horacy
  • Głupota jest siostrą zbrodni. — Sofokles
  • Nie ma gorszego połączenia niż broń, głupota i strach. Wszystkiego najgorszego można się wówczas spodziewać. — Ryszard Kapuściński
  • Przemądrzałość jest jednym z najbardziej pogardy godnych rodzajów głupoty. — Georg Christoph Lichtenberg (1742-1799)
  • Genialność ma granice, głupota jest bezgraniczna. — Elbert Hubbard
  • Jeśli pięćdziesiąt milionów ludzi mówi głupstwa, nie przestają one być głupstwami. - Bertrand Russell
  • Puste beczki i głupcy robią dużo hałasu. — Plutarch
  • Szczyt głupoty zdobywa się bez wysiłku. — Kazimierz Chyła
  • Gdy głupi milczy, za mądrego poczytany bywa. — Salomon
  • Głupsza od głupoty jest uczona głupota. — Henryk Ferdynand Kaden
  • Głupiec uczony jest większym głupcem niż głupiec nieuk. — Molier
  • Głupota nie zawsze czyni złym, złość zawsze czyni głupim. — Francoise Sagan
  • Kiedy jestem głupi tolerują mnie, kiedy mam rację, wpadają w gniew. — Johann Wolfgang Goethe (1749-1832)
  • Papieros to śmierdzące ziele, z ogniem po jednej i głupcem po drugiej stronie. — George Bernard Shaw
  • Kiedy w rozmowie, której słuchamy, zaczynają nas gniewać absurdy, należy sobie wyobrazić, że jest to scena komediowa, wktórej występują dwaj głupcy. — Arthur Schopenhauer
  • Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapominać o swoich. — Cyceron (106 p.n.e.-43 p.n.e.)
  • Głupota jest brzydotą psychologiczną. — Aldous Huxley
  • Człowiek we własnym opakowaniu to mała paczka. - John Ruskin
  • Jedna z największych plag cywilizacji: uczony głupiec. — Karel Capek
  • Głupota to brzmi tłumnie. — Zbigniew Weydykei
  • Nie ma większej radości dla głupiego, jak znaleźć głupszego od siebie. — Aleksander Fredro
  • Głupota - jest też pewnym sposobem używania umysłu. — Karol Irzykowski
  • Człowiek zrobił pewien użytek ze swej inteligencji — wynalazł głupotę. - Remy de Gourmont
  • Żyjemy w czasach, w których tylko głupców traktuje się poważnie. — Oscar Wilde (1854-1900)
  • Nigdy się nie tłumacz — przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą. - Mark Twain
  • To straszne pomyśleć, że giną lasy, chwała i uroda ziemi, aby się zamienić w gazety i tysiące głupich publikacji, które pójdą na śmietnik i do kanałów. — Jan Parandowski
  • Głupota jest zawsze wystarczająca, mądrość nigdy. — Sławomir Mrożek
  • Wyższym duchom apetyty fizyczne wydają się rodzajem głupoty. - Ralph Waldo Emerson
  • Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
  • Zwei Dinge sind unendlich, das Universum und die menschliche Dummheit, aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher. (niem.) — Albert Einstein (1879-1955)
  • Człowiek mądry więcej uczy się od swoich wrogów, niż głupiec od przyjaciół. — Benjamin Franklin
  • Głupcy są genialni w niedorzecznościach. Żaden mędrzec nie przewidzi swym rozumem, co ich głupota wymyśli. — Jan Fedorowicz
  • Nietolerancja i zabobon zawsze były własnością głupich między pospólstwem i nigdy jak mniemam, z gruntu wykorzenione nie będą, bo równie wieczne są, jak sama głupota. Tam gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza, tam gdzie dziś pełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą. — Andrzej Sapkowski (ur. 1948)
  • Dramatem naszej epoki jest to, że głupota zabrała się do myślenia. — Jean Cocteau
  • Głupi po szkodzie głupim zostanie. — Horacy
  • Trudne pytanie: czy lepsze są rządy głupców czy nierząd mądrych? — Jerzy Drobnik
  • Głupstwo jest wtedy najsroższe, kiedy ma na swoją obronę słuszne argumenty. — Tadeusz Kotarbiński
  • Głupota jest matką zbrodni, ale ojcowie są częstokroć genialni. — Stanisław Jerzy Lec (1909-1966)
  • Głupcom należałoby wymyślić trudniejszy sposób rozmnażania. — Tadeusz Gicgier
  • Spieszą się tylko głupcy, którzy wierzą, że gdzieś i po coś można zdążyć. — Halina Poświatowska
  • W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na
  • udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest. — Jonathan Carroll (ur. 1949)
  • Urodzić się głupcem to nie wstyd. Wstyd tylko głupcem umierać. — Erich Maria Remarque (Paul Remarque)
  • Najlepszym sposobem na rozpędzenie melancholii jest widok kryminalnego procesu, głupota bowiem sędziów bywa zazwyczaj niezwykle ucieszna. — Victor Marie Hugo
  • Mądry ustępuje głupiemu. Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata. — Marie von Ebner-Eschenbach
  • Szanujmy mądrych, przykładnych, chwalebnych, śmiejmy się z głupich, choć i przewielebnych. — Ignacy Krasicki
  • Wielką siłą głupców jest to, że nie boją się mówić głupstw. — George Bernard Shaw
  • Dno każdej tragedii to głupota. — Tadeusz Dołęga-Mostowicz
  • Lenistwo jest głupstwem ciała, a głupstwo jest lenistwem duszy. — Alojzy Żółkowski
  • We wszechświecie więcej jest głupoty niż wody. I ma dłuższy okres trwałości. — Frank Zappa
  • Religia jest dla mądrych. A jak ktoś jest głupi i jak chce być głupi, nie powinien do tego używać religii, nie powinien religią swojej głupoty zasłaniać. — Józef Stanisław Tischner
  • Gdy głupiec unika grzechu, powoduje przeciwny skutek. — Horacy
  • Głęboko siegają korzenie głupoty. — Cyceron (106 p.n.e.-43 p.n.e.)
  • Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją. — Apolinary Despinoix
  • Głupiec jest jednak z czegoś zadowolony: zawsze jest zadowolony z siebie. — Napoleon Bonaparte (1769-1821)
  • To co ludzie nazywają fatalną nieuchronnością, jest zwykle tylko ich własną głupotą. — Arthur Schopenhauer
  • Głupiec ma tę przewagę, że jest zawsze pewny siebie. — Julian Mikołajczak
  • Usłużny głupiec gorszy jest od wroga. — Iwan Kryłow
  • Samowystarczalni umysłowo są jedynie geniusze i głupcy. — Stanisław Jerzy Lec (1909-1966)
  • Nie ma nic gorszego niż aktywna głupota. — Johann Wolfgang Goethe (1749-1832)
  • Najgorszą rzeczą jest głupota. — Pittakos
  • Mędrzec nie mówi tego co wie, głupiec nie wie co mówi. — przysłowie tureckie
  • Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy. — Sokrates
  • I głupcy dzielą się na dyletantów i fachowców. — Karol Kord
  • Najniebezpieczniejsi są głupcy po naszej stronie barykady. — Zdzisław Kałędkiewicz
  • Starzy głupcy są najgorsi. — John Galsworthy
  • Spryt zastępuje u głupca inteligencję. — Ambrose Bierce
  • Ogłupiony przez kobiety - erotuman. — Hugo Dionizy Steinhaus
  • Tylko głupcy nazywają samowolę wolnością. — Tacyt
  • Gdyby wszyscy głupcy musieli nosić białe czapki, ludzkość z lotu ptaka wyglądałaby jak stado gęsi. — Agatha Christie
  • Mądry zrozumie w lot, głupcowi potrzebny młot. — Talmud
  • Doświadczenie jest bardzo kosztowną szkołą, niemniej istnieją głupcy, którzy w żadnej innej niczego nie umieją się nauczyć. — Benjamin Franklin
  • Z głupotą sami bogowie walczą nadaremno. — Friedrich von Schiller
  • Powaga jest zwykle pancerzem głupców. — Charles Louis de Secondat de Montesquieu (Monteskiusz) (1689-1755)
  • Milczenie przystoi mędrcom, a co dopiero głupcom! — Talmud
  • Nieznajomość zła nie jest cnotą, lecz głupotą; zachwycanie się nią to jakby nagradzanie za uczciwość człowieka, który nie ukradł ci zegarka, bo nie wiedział, że go masz. — George Bernard Shaw
  • Co ma rozum do gadania, gdy atakuje głupota. — Jerzy Putrament
  • Kto zna swoją głupotę, nie jest wielkim głupcem. — Czuang Cy
  • Szaleństwo nie wyklucza głupoty. — Julie de Lespinasse
  • Głupi nienawidzi swojego nauczyciela. - przysłowia abchaskie
  • Kto czyni się własnym nauczycielem, czyni się uczniem głupca. — św. Bernard z Clairvaux
  • Nie ma nic bardziej nieznośnego, niż głupiec, któremu się powodzi. — Cyceron (106 p.n.e.-43 p.n.e.)
  • Mądry naród karze swoich głupców, głupi - mędrców. — Piotr Szreniawski
  • Mądry idealizm jest bliższy mądremu materializmowi niż głupi materializm. — Włodzimierz Lenin
  • Mądrość polega na tym wedle mego zdania, aby nie odpowiadać na głupie pytania. — Ignacy Krasicki
  • Lepiej milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości. - Abraham Lincoln
  • Dureń, gdy zrobi głupstwo, potem zawsze tłumaczy, że było to jego obowiązkiem. — George Bernard Shaw
  • Im głupsza trzoda, tym trudniej być pasterzem. — Sławomir Wróblewski
  • Niezliczony jest ród głupców. — Symonides z Keos
  • Daj głupiemu tysiąc rozumów, a on będzie wolał swój własny. - przysłowia arabskie
  • Jedynym grzechem jest głupota. Oscar Wilde
  • Tylko głupi odmawia, kiedy mądry prosi. — Henryk Sienkiewicz
  • Jest znamieniem głupca, że nie wie, co mu wolno. — Seneka Młodszy
  • Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć. - Francis Bacon
  • Uniwersytet rozwija wszystkie zdolności, między innymi głupotę. - Antoni Czechow
  • Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi. — Winston Churchill (1874-1965)
  • Mętnej wody i głupców lepiej nie ruszać. — Isokrates
  • Można być mądrym nie przeczytawszy ani jednej książki; wierząc zaś we wszystko, co jest napisane w książkach, nie można nie być głupcem. — Lew Tołstoj
  • Istnieją dwa rodzaje głupców - tacy, których łatwo zastraszyć i przestają działać, i tacy, którzy sądzą, że zdołają czegoś dokonać, gdy zastraszą innych. — Paulo Coelho (ur. 1947)
  • Najstraszniejszym jest głupiec, który ma cokolwiek słuszności. — Karol Irzykowski
  • Nie powołuje się na świadka głupca. — Talmud
  • Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie. — Hugo Dionizy Steinhaus
  • Ujrzyj umysł jako myśl, o głupcze, i porzuć wszystkie błędne poglądy. — Saraha
  • Głupota sama przechodzi z pokolenia na pokolenie, wiedzę - trzeba przenosić. - Władysław Grzeszczyk
  • Głupi ten, co głupio robi. — Winston Groom, Forrest Gump
  • Głupota najlepiej przechowuje się w tradycji. Ryszard Nowosielski
  • Słabością każdej mądrej idei jest to, że starają się realizować ją głupcy. — Marek Hłasko
  • Iloraz inteligencji tłumu równy jest IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników. — Terry Pratchett (ur. 1948)
  • Głupcy zawsze mają najwięcej do gadania. - Jan Stępień
  • W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i do zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamknięcie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją. — Fernando Pessoa
  • Kto zbyt długo walczy z głupotą, może na zawsze stracić z oczu prawdę. Ali ibn Abi Talib
  • Przyczyną niepowodzenia naszych najlepszych zamiarów jest nasza własna głupota. - Mikołaj Gogol
  • Głupi a nadgorliwy do ognia dolewa oliwy. - Jan Izydor Sztaudynger
  • Głupota (Sanskr. Avidya) jest korzeniem wszelkiego nieszczęścia, fanatyzmu, ubóstwa, i biedy. - Vivekananda
Ludzie są głupi: podaj im odpowiednie wytłumaczenie, a niemal we wszystko uwierzą. Są głupi, więc uwierzą w kłamstwo, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż to może być prawda. Mają w głowach mnóstwo wiadomości, faktów, przekonań — przeważnie fałszywych, ale uważają, że to wszystko prawda. Ludzie są głupi. Rzadko widzą różnicę między kłamstwem a prawdą, lecz wierzą, że zawsze odróżniają jedno od drugiego, więc tym łatwiej ich oszukać. — Terry Goodkind, "Miecz Prawdy: Pierwsze prawo magii."

Dowcipny wzór na głupotę właściwą


Głupota właściwa – wielkość fizyczna określająca nonsensopedyczny stan indywidualnej głupoty danej osoby. Wyrażana wzorem: G = P x D x E / B + 2 IL, gdzie poszczególne współczynniki oznaczają:
  • G – głupota właściwa
  • D – współczynnik Debilsena
  • E – wzrost danej osoby
  • B – wiek danej osoby
  • IL – wykształcenie (za wykształcenie podstawowe 1, za gimnazjalne 2, średnie 3, wyższe 2,5)
  • P – współczynnik Popa'a
Współczynnik Popa'a to nonsensopedyczna wielkość fizyczna wyrażająca reakcję Popa'a po pierwszej rozmowie z daną osobą. Jeśli reakcja jest pozytywna, współczynnik ten może sięgnąć 210 Popa'ów, jeśli zaś negatywna może spaść nawet do 0,2 Popa'a. Neutralną wartością współczynnika Popa'a jest 111. Współczynnik ten znajduje zastosowanie podczas obliczania głupoty właściwej.

Dzieje Głupoty Polskiej



Praprzyczyną wszystkich problemów Polaków w ich własnym kraju, jest zasadniczo głupota. Choć nie tylko głupota bo i bezmyślny romantyzm, nieliczenie się z realiami, Polski mesjanizm i megalomania, skrajny egoizm i brak poszanowania dla innych poglądów czy innego zdania, innych tradycji, dla cudzej własności, upór i prostactwo. I największy od wieków grzech Polaków: nieuczenie się na błędach innych, a co najgorsze, także na swoich. I to się nie zmienia przez wieki, ta głupota Polska, bezrefleksyjność niezależna od poziomu wykształcenia, od zajmowanego stanowiska, od politycznych poglądów. Głos ludzi rozsądnych i z szerszymi horyzontami myślowymi, bywałymi w świecie, ginie w tumulcie bałwańskich zachwytów nad swym własnym odbiciem w lusterku. Głosy wzywające do opamiętania i chwili refleksji, medytacji czy namysłu, były i są wyszydzane i wyśmiewane w sposób głupkowaty. Mądrzy, których to w Polsce jest jeszcze całe mnóstwo, zrozumieją, ale głupi, których jest zawsze dużo, dużo więcej niż mądrych, nie przyjmują żadnej agrumentacji. Głupota powinna być karalna, a to jest brak rozeznania w światowej polityce, brak samokrytycyzmu oraz megalomańskie, mocarstwe ambicje.

Modelowym przykładem ułożenia sobie poprawnych stosunków z byłym okupantem, jest Irlandia. Historia irlandczyków jakże podobna do losów Polski, w cieniu wielkiego brata, obfitowała w wiele cierpień tego małego narodu. Irlandczycy pod okupacją stracili nawet swój język narodowy, a jednak potrafili wznieść się ponad dawne krzywdy i ułożyć sobie współpracę z byłym oprawcą i czerpać z tego korzyści. Spora część rozwoju Irlandii ostatnich 20 lat, była m.in. spowodowana masowym wykupem gruntów przez obywateli UK w tym kraju i budowy tutaj około 100 tysięcy nowych domów. Wszystko to w małym 4 milionowym kraju! Ile to stworzyło nowych miejsc pracy, o ile podniosło dochód narodowy i poziom życia mieszkańców Irlandii, trudno nawet policzyć. Setki, a może tysiące brytyjskich firm, korzystając ze swego czasu, z tanich gruntów, przyjaznego systemu podatkowego, zatrudniało i nadal zatrudnia setki tysięcy ludzi. W ciężkich i biednych czasach, wiele setek tysięcy Irlandczyków znajdowało pracę w angielskich fabrykach i budowach. Po dwóch dekadach nieustającego wzrostu, prześcignęli w dochodzie narodowym i poziomie życia swoich dawnych gnębicieli. I to jest ten rodzaj zemsty na byłym oprawcy, jaki może się bardzo podobać, ale w Polsce przesiąkniętej urazami do wszystkich sąsiadów pewnie nie do zrealizowania. Głupota polityczno-narodowa nie pozwala...

Uwagi o Inteligencji:

Inteligencja przeciętna w skalach binetowskich to: 84 - 116 IQ
Inteligencja przeciętna w skalach wechslerowskich to: 85-115 IQ;

ŚREDNIE IQ POLAKÓW - TO 92 PUNKTY! 
  • ANGLICY - 100 
  • JAPOŃCZYCY - 110 
  • WŁOSI I NIEMCY - 103 
  • HOLANDIA - 100 
  • ROSJANIE - 96 
  • RUMUNI - 94 
  • CZESI I SŁOWACY - 98
Inteligencja przeciętna dotyczy większości społeczeństwa w Polsce, a upośledzenie umysłowe zaczyna się dopiero poniżej 68 IQ w skalach binetowskich, a 70 IQ w skalach wechslerowskich. Głupota polega na przejawianiu niektórych cech typowych dla osób upośledzonych umysłowo (czemu te osoby winne nie są) - i dlatego jest głupotą. A żeby przykład był bardziej zrozumiały to jeśli na przykład pan Iksiński będzie miał poziom inteligencji 90 IQ, a będzie przejawiał cechy osoby która jest umysłowo upośledzona, to będzie on po prostu GŁUPI. Czego oczywiście o osobach upośledzonych umysłowo nie wolno powiedzieć, że są głupi, natomiast głupotę pana Iksińskiego to słychać, widać i czuć w mediach na codzień.

Odfiltrowywanie głupoty w internecie




StupidFilter odfiltruje głupotę trolli w Internecie. Internet z miejsca, w którym prowadzone były inteligentne dyskusje na branżowe tematy stał się globalnym jarmarkiem gdzie każdy może krzyknąć “a pan jest ch...m” (cytując aktora Holoubka), a biedny czytelnik nic nie może na to poradzić. To ma się zmienić dzięki ogłoszonej 13 listopada 2007 inicjatywie Gabriela Ortiza i Paula Starra, którzy tworzą StupidFilter — filtr mający wyplenić głupotę z blogów, portali społecznościowych czy forów dyskusyjnych.

Rozwijany na otwartej licencji kod będzie wykorzystywał takie techniki jak filtr Beyesian oraz silniki przetwarzania reguł w celu wykrywania kretyńskich wypowiedzi i treści poniżej pewnego poziomu intelektualnego. Czy komputery zaszły już tak daleko? A może to internauci upadli tak nisko, że komputer jest w stanie stwierdzić prosty fakt: “Trollujesz. Idź stąd?!” Na efekty pracy które mają być dostępne w postaci modułu do wdrożenia w popularnych silnikach blogowych, CMS-ach i forach trzeba na razie jednak jeszcze trochę poczekać. Aplikacja dostępna była na początku jedynie w języku angielskim.

Aplikacja ma być darmowa, udostępniona na zasadach open source. Za jej produkcję odpowiedzialna jest grupa programistów działających pod szyldem The StupidFilter Project. Już pod koniec grudnia wersja alpha dostępna będzie na stronach stupidfilter.org. W 2008 roku pojawi się wersja na Firefoxa. - Za długo cierpieliśmy w tyranii idiotów. Dawno, dawno temu internet był miejscem, które łączyło ludzi o podobnym poziomie erudycji - mówi Gabriel Ortiz, jeden z pomysłodawców aplikacji.

Stupid Filter ma być instalowany na serwerach i w czasie rzeczywistym pozwolić ma na śledzenie "bezsensownej aktywności" użytkowników sieci, czyli m.in. nie będzie dopuszczał akronimów typu LOL, zwielokrotnień "niesamowiteee" itd. Przykładowo jeżeli post na forum nie będzie spełniał określonych zasad, wróci do adresata z prośbą o poprawienie. Od grudnia 2007 aplikacja testowana była na około 200 tysiącach wpisów ze stron typu YouTube. The StupidFilter Project zbiera również wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc w uzupełnianiu filtrów. Każdy z beta testerów musi zdać jednak test słownikowy oraz napisać esej. Powyższe kwalifikacje przechodziło tylko 10 procent kandydatów.

Twórcy StupidFilter zdają sobie sprawę z faktu, że aby filtr był w pełni funkcjonalny, należy wyposażyć go w zaawansowany moduł sztucznej inteligencji. Aplikacja w pierwszej wersji może jednak pomóc w uporządkowaniu globalnej sieci i sprawić, że chcący uczestniczyć w dyskusji użytkownicy będą musieli pisać zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii i starał się wnieść coś do dyskusji. Próby "ucywilizowania" komentarzy podjęły m.in. Digg.com i YouTube oraz polski Wykop.pl. Firmy wprowadziły tzw. autocenzurę polegającą na możliwości oceny komentarzy przez samych użytkowników.

Sentencje na temat głupoty - wybór:


  • Nie mów do uszu głupiego, bo wzgardzi mądrością twej mowy.
  • Głupi pogardza napomnieniem ojca, kto rad przestrzega - mądrzeje.
  • Kto napominanie lubi, kocha mądrość, kto nagan nie znosi, jest głupi.
  • Nogi sobie odcina, szkody się nabawi, kto posyła wiadomość przez głupca.
  • Mądrością rozumnego - poznanie swej drogi, zwodzenie siebie - głupotą niemądrych.
  • Roztropny czyni wszystko z rozwagą, a dureń ujawnia głupotę.
  • Głupi ujawnia cały swój gniew, mądry go w końcu uśmierza.
  • Raczej spotkać niedźwiedzicę, co straciła małe, niźli głupiego z jego głupotą.
  • Ciężki jest kamień i piasek nie lekki, gniew głupiego cięższy od obu.
  • Radością głupiego - czyny haniebne, a męża rozważnego - mądrość.
  • Pijaństwo powiększa szał głupiego na jego zgubę, osłabia siły i sprowadza rany.
  • Głupców zwodzi występek, u sprawiedliwych jest łaska.
  • Więcej wart biedak, co żyje uczciwie, niż głupiec o ustach kłamliwych.
  • Cóż jest cięższego nad ołów?, a jak mu na imię? GŁUPI!
  • Choć stłuczesz głupiego w moździerzu tłuczkiem - razem z ziarnami - głupota go nie opuści.
  • Głupiec zakłada swe ręce i zjada swe własne ciało.
  • Wargi głupich obficie wylewać będą głupstwa, słowa zaś mądrych odważone będą na wadze.
  • Szyderca głupiec nie lubi upomnień, do ludzi mądrych nie chodzi.
  • Za wzniosła dla głupca jest mądrość, w bramie on ust nie otworzy.
  • Usta głupiego są jego zgubą, a wargi pułapką na jego życie.
  • Cierń wpił się w rękę pijaka, a przysłowie - w usta głupców.
  • Głupiemu odpowiadaj według jego głupoty, by nie pomyślał, że mądry.
  • Głupota człowieka niszczy mu drogę, a serce na Boga się gniewa.
  • Nie odpowiadaj głupiemu według jego głupoty, byś nie stał się jemu podobnym.
  • Głupi z powodu słowa usłyszanego czuć będzie boleści jak rodząca z powodu dziecięcia.
  • Uczyć głupiego - to kleić skorupy lub budzić śpiącego z głębokiego snu.
  • Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić.
  • Biada tym, którzy się uważają za mądrych i są sprytnymi we własnym mniemaniu.
  • Żałoba po zmarłym trwa siedem dni, po głupim i bezbożnym zaś przez wszystkie dni jego życia.
  • Głupi uważa swą drogę za słuszną, ale rozważny posłucha rady.
  • Nie naradzaj się z głupim, bo nie potrafi rozmowy zachować w tajemnicy.
  • Po cóż pieniądze w ręku głupiego? Brak mu rozumu by nabyć mądrości.
  • Kto z mądrym przestaje - nabywa mądrości, towarzysz głupców poniesie szkodę.

Antologia tekstów biblijnych "Mądrość i głupota" opracowanie Grzegorz Grochowski.



© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: polska-refleksje@blogspot.com




1 komentarz:

  1. Trollowanie w internecie to straszna plaga. Ludzie wchodzą w miejsca, które kłócą się z ich poglądami po to, żeby odbić swoje problemy na innych. Cieszę się, że pomyślano o takim filtrze, może choć trochę pomoże.

    OdpowiedzUsuń