BREAKOUT


Brekout – polski zespół blues-rockowy, założony 1 lutego 1968 roku w Rzeszowie. Powstał jako kontynuacja poprzedniego zespołu Tadeusza Nalepy - Blackout. W jego pierwszy skład weszła większość muzyków grupy Blackout. Pierwszymi członkami grupy byli: Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Mira Kubasińska (śpiew), Janusz Zieliński (gitara basowa), Krzysztof Dłutowski (organy) oraz Józef Hajdasz (perkusja). O charakterze grupy i jej muzyce decydowali w największym stopniu - lider Tadeusz Nalepa i wokalistka Mira Kubasińska.

Blackout (ang. zaciemnienie, zamroczenie) - pierwszy polski zespół big-bitowy, który przekształcił się po zmianach personalnych w Breakout (ang. wołanie, ucieczka, wybuch, wzniecanie). Breakuot - blues-rockowy najsłynniejszy zespół muzyczny, a Nalepa został okrzyknięty "Ojcem polskiego blues'a".

Breakout od razu skradł serca dorastającej, zbuntowanej młodzieży i krytyków muzycznych. Eksperci podkreślali, że jest zespół, który "wyrwał polską muzykę z bigbitowego przedszkola i pokazał, czym jest prawdziwy rock". Fani zespołu od razu zakochali się w hipnotyzującym głosie Miry o niespotykanej barwie, poetyckich tekstach Bogdana Loebla i brzmieniu gitary Tadeusza Nalepy. Grupa swój pierwszy debiut świętowała w lutym 1968 roku podczas pierwszej edycji Musicoramy. Była to impreza cykliczna wymyślona i realizowana przez Franciszka Walickiego, polskiego dziennikarza muzycznego bardzo zasłużonego dla polskiego rocka.  

W paru kolejnych miesiącach od lutego 1968 do marca 1969 występy odbywały się w Sali Kongresowej PKiN. W kwietniu tego roku do zespołu został przyjęty nowy basista Michał Muzolf, a już w czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Wyjazd do Europy Zachodniej umożliwił muzykom zakup nowoczesnych instrumentów i sprzętu nagłaśniającego. Zaowocowało to w późniejszym czasie, bo już po powrocie do kraju, grupa stała się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Jesienią występując na kilku koncertach w Polsce zdobyli serca widowni i już na przełomie stycznia i lutego 1969 roku piosenka "Gdybyś kochał, hej"! zdobyła pierwsze miejsce w radiowej liście przebojów.

W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu "Na drugim brzegu tęczy", którą nagrali, ale już bez Krzysztofa Dłutowskiego, ale za to z Włodzimierzem Nahornym grającym na saksie i flecie. W lipcu wystąpili na III Festiwalu Piosenki Żołnierskiej z piosenką "Powiedzcie wierzby". W sierpniu do grupy dołączył gitarzysta basowy Piotr Nowak, ale już na początku 1970 roku zastąpił go Józef Skrzek. W tym okresie zespół również rozstał się z Franciszkiem Walickim, współtwórcą sukcesów grupy. Nie sprzyjała muzykom epoka w której tworzyli. 

Na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 1969 - wygląd muzyków wzbudził wiele kontrowersji. Mira Kubasińska wykonała tam hippisowski taniec, który był szeroko komentowany w prasie. I jak sama artystka twierdzi - zrobiła to specjalnie, ponieważ cenzura zabroniła występu Nalepie z powodu jego długich włosów.  Tuż przed występem bowiem kierownik transmisji telewizyjnego koncertu wskazał na Tadeusza Nalepę i powiedział ostro: No, z takimi włosami to pan nie wystąpi! Zespół wystąpił na scenie, ale Nalepa był tak pokazywany w kamerze, aby nie zobaczyli widzowie, że ma długie włosy. Na czas występu musiał je związać. W tym czasie grupa była krytykowana przez polskie media za długie włosy i za muzykę "zbyt zachodnią". Doprowadziło to całkowitego zakazu emitowania utworów Breakoutu w radiu i telewizji. Mimo wszelkich trudności w marcu udało się muzykom nagrać album 70a.  

W roku 1971 zespół wydał jedną ze swoich najlepszych płyt – "Blues" w składzie Tadeusz Nalepa (śpiew, gitara), Dariusz Kozakiewicz (gitara), Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna), Jerzy Goleniewski (gitara basowa), Józef Hajdasz (perkusja). W 1972 roku nagrali kolejną płytę "Karate". Po nagraniu płyty do zespołu dołączył na krótko wokalista Jan Izbiński. W 1973 roku odchodzi z zespołu Włodzimierz Nahorny, a muzycy nagrywają płytę solową Miry Kubasińskiej "Ogień".

W latach 1973-1975 grupa intensywnie koncertowała m.in. w Holandii, ZSRR i NRD.

Piąty album "Kamienie" ukazał się w roku 1974. W skład zespołu weszli: Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Winicjusz Chróst (gitara), Zdzisław Zawadzki (gitara basowa), Wojciech Morawski (perkusja). W późniejszych latach dochodziło do zmian personalnych w składzie grupy.

21 listopada 1974 roku Breakout otrzymał „Złotą Płytę” za album "Karate".  Na początku 1975 roku skład zespołu w miarę się ustalił: Mira Kubasińska (śpiew), Tadeusz Nalepa (gitara), Zbigniew Wypych (gitara basowa), Bogdan Lewandowski (instrumenty klawiszowe), Andrzej Tylec (perkusja), który nagrał wspólnie płytę NOL w 1976 roku. 

Na kolejną płytę zespół czekał do roku 1979, kiedy to z Romanem „Pazurem” Wojciechowskim nagrali płytę "Żagiel Ziemi", która była jedną z tryptyku olimpijskiego przygotowanego na letnie Igrzyska Olimpijskie 1980 roku w Moskwie, a równolegle w okrojonym składzie nagrali płytę "ZOL". Na płytach tych na gitarze basowej grał Krystian Wilczek, a na perkusji Marek Surzyn.

Zespół oficjalnie istniał do roku 1982, kiedy to lider zespołu Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. Później zespół był reaktywowany jeszcze wiele razy z okazji festiwali, i innych imprez i koncertów.

Ku pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej 

  • 19 czerwca 2007 roku w Rzeszowie odbył się I Festiwal Breakout 
  • 22 sierpnia 2008 roku w Cieszanowie miała miejsce druga edycja Breakout Festiwalu
  • 13 czerwca 2021 roku w Kielcach w pałacu Zielińskiego

Dyskografia

Albumy studyjne

  1. Na drugim brzegu tęczy (1969)
  2. 70a (1970)
  3. Blues (1971)
  4. Mira (1971)
  5. Karate (1972)
  6. Ogień (1973) - Mira Kubasińska i Breakout
  7. Kamienie (1974)
  8. NOL (1976)
  9. ZOL (1979)
  10. Żagiel Ziemi (1980)

Albumy kompilacyjne

  1. Bluesbreakout 1971–72 (1991) (jako Tadeusz Nalepa)
  2. Ballady (1995)
  3. Breakout 69/70 (1996)
  4. Blackout, Breakout i Mira Kubasińska – Gold (1997)
  5. Mira / Ogień (1997)
  6. Złote przeboje (1998)
  7. Największe przeboje (1999)
  8. Breakout vol. 1 – Blues / Ogień (2000)
  9. Breakout vol. 2 – Karate / Na drugim brzegu tęczy (2000)
  10. Poszłabym za tobą (2000)
  11. Oni zaraz przyjdą tu (2001)
  12. Poszłabym za tobą (2011)
  13. Za siódmą górą. Niepublikowane nagrania z lat 1968–1969 (2016)
Zajrzyj na artykuł: Tadeusz Nalepa - Ojciec polskiego bluesa


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: polska-refleksje@blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz