poniedziałek, 3 czerwca 2019

Andrzej Rodan - pisarz bardzo zakazany

Andrzej Rodan - współczesny wieszcz narodu. Rodan uważny jest za najlepiej czytanego polskiego pisarza współczesnego!

Andrzej Rodan to niezwykle ciekawa, prowokująca, frapująca i kontrowersyjna osobowość o bogatej i pięknej biografii. Sam Andrzej Rodan mówi tak o sobie w wywiadzie dla tygodnika "Angora": "Byłem robotnikiem, studentem, muzykiem, doktorantem na wydziale filozoficzno-historycznym, dziennikarzem, dyrektorem, redaktorem naczelnym. Nie siedziałem tylko, nie kradłem i nie żebrałem. Poza tym robiłem dużo głupich rzeczy i nigdy tego nie żałowałem".

Andrzej Rodan (ur. 14 stycznia 1952) najbardziej wszechstronny, czytany i podziwiany oraz popularny współczesny polski pisarz, publicysta, filozof, historyk kultury, antyklerykał, libertyn, wolnomyśliciel głoszący, a raczej wieszczący wolną myśl, wszechstronnie utalentowany autor bestsellerowych powieści. Jest absolwentem wydziału filozoficzno-historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jego biografia jest niezwykle malownicza i ciekawa. Andrzej Rodan w czasach studenckich był muzykiem jazzowym (grał na trąbce i fortepianie), leaderem zespołów dixielandowych (Old Jazz Stompers, Hot Seven), występował na festiwalach w Polsce i za granicą. Pracę magisterską "Recepcja muzyki jazzowej w Polsce w latach 1918-1939" napisał w katedrze historii kultury. Rodan znany jest z niezwykle różnych zainteresowań, co tylko nam podkreśla jak bardzo interesująca, ciekawa i malownicza jest to postać.

piątek, 5 kwietnia 2019

Zmiana czasu na letni - idea Adolfa Hitlera

Zmiana czasu na letni w Polsce - zapomniana idea Adolfa Hitlera



Wielu zwolenników czasu letniego w Polsce w ogóle nie wie skąd się wzięła ta idea i jak nawiedzeni, otumanieni pseudoideami, powtarzają że: "Jak się przestawi zegarki o godzinę do przodu - to będzie dzień dłuższy, więcej czasu będzie i będzie dłużej widno na dworze i będziemy wracać wcześniej i nie będzie włamań do domów". Ludzie w Polsce nie są świadomi w jakim czasie żyją, jaki jest właściwy czas dla Polski i że zmiana czasu przez popędzenie zegarków o godzinę do przodu nie jest wcale potrzebna, nie jest oszczędna i nie jest dobra dla zdrowia. I tak już od wielu lat przestawiamy zegarki w ostatni weekend marca z soboty na niedzielę - godzinę do przodu i nazywamy to "czasem letnim", a cofamy zegarki w październiku do właściwego dla Polski czasu, który nazwano "czasem zimowym". Pamiętać należy, że właściwym dla Polski czasem jest czas środkowoeuropejski - czyli nazwany obecnie " czasem zimowym". Ta sztucznie wytworzona zmiana czasu miała znacznie wcześniej swoje korzenie, ale to Adolf Hitler wprowadził zmianę czasu w Polsce podczas okupacji hitlerowskiej, wzorując się na swoich niemieckich poprzednikach. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej, następnie w latach 1946–1949, 1957–1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Do roku 1995 czas letni w Polsce był wprowadzany w marcu, a czas zimowy w ostatni weekend września. Wcześniej daty zmiany czasu były ogłaszane w Monitorze Polskim i np. w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a zmiana na właściwy dla naszej strefy czas następowała - 27 września. Podczas II Wojny Światowej zmianę czasu w Polsce wprowadził Adolf Hitler, a jego idea zmiany czasu powstała już w roku 1939. W Polsce została zrealizowana w roku 1940 podczas okupacji.