środa, 12 stycznia 2022

Węgiel - polskie czarne złoto biżuteria z węgla

 Węgiel - polskie czarne złoto

Węgiel od zawsze jest symbolem Śląska  i nazywany jest naszym czarnym złotem, albo czarnym diamentem. Mimo iż zamyka się kopalnie węgla, to każdy wie, że kryjący się głęboko pod powierzchnią ziemi węgiel jest naszym skarbem narodowym i to nie tylko na opał. Śląskie firmy produkujące biżuterię - odkryły węgiel na nowo. Biżuteria wykonana przez trzy firmy mieszczące się na Śląsku - I COAL YOU, pracownię bro.Kat oraz QDIZAJN. Biżuteria firmy I Coal You nie tylko ładnie wygląda, ale też sprzedaje się na całym świecie i cieszy się szczególnym uznaniem u arabskich szejków, a nawet angielskiej księżnej. W ofercie firmy Odizajn są też śląskie koszulki, skarpetki, plakaty i torby. I chociaż uczono nas w szkole, że węgiel znajduje się w wielu produktach użytkowych, to wiele osób nie zdawało sobie sprawy jak bardzo jest uniwersalny i jak mało doceniany w życiu codziennym.


Właściciele firm jubilerskich zdają sobie sprawę, że aby zrobić coś z węgla, trzeba dużo się uczyć. I tak jak każdy materiał - poczuć, do czego się nadaje i co można z niego zrobić. Nigdy nie da się zrobić dwóch takich samych kawałków i choć struktura węgla jest taka sama, to zrobione z niego przedmioty mogą się bardzo różnić od siebie. Z węgla można wyprodukować piękną biżuterię: w ofercie są kolczyki, wisiorki, bransoletki, spinki do mankietów i inne cacka doskonale nadające się na różne okazje i prezenty.    

Do produkcji biżuterii najbardziej nadają się niewielkie bryłki węgla, bo z takimi najłatwiej można coś zrobić. Ale i te duże mające ok 40 cm długości i 20 szerokości są wykorzystywane po pokrojeniu ich na mniejsze części. Węgiel bywa twardy, ale można go rozdrabniać piłą tarczową do metalu. Już samo przecięcie bryły węgla odsłoni nam, co kryje się wewnątrz i może to być zabarwiony pirytem piękny kawałek, który mieni się złotymi refleksami. Następnie można taki kawałek oszlifować - jak diament - by nadać mu piękny kształt. Po umyciu i wypolerowaniu jest pięknym jubilerskim kamieniem. Jeśli porównamy węgiel do diamentu, który w skali twardości minerałów ma 10 punktów, to węgiel w tej skali tej ma tylko 2 punkty. Trzeba bardzo dużo cierpliwości i uwagi poświęcić na to, aby z tak miękkiego kawałka minerału zrobić węglowe cacko. Bywa, że gotowy już kamień pęka, albo rozsypuje się w pył i cała praca idzie na marne. 

Aby kamień nabrał blasku można go oprawić w złoto lub srebro, ale najważniejsze jest, aby utwardzić kamień. Firmy używają do tego roztworu, który jest tajemnicą najbardziej strzeżoną przez pracowników. Takie utwardzanie, czyli zanurzenie węglowego cacka w tajemnym roztworze, sprawia też, że węgiel przestaje brudzić i nie musimy się obawiać, że zabrudzi białą suknię, czy koszulę. Pracownicy pracują w odzieży ochronnej, ale nie zakładają rękawiczek, toteż ich ręce bywają zabrudzone tak, że trudno je domyć. Ale to już taki skutek uboczny tej iście misteryjnej pracy z czarnym skarbem polskiej ziemi.

Najtańszy wyrób to kolczyki i kosztują około 70 zł. Nie jest to dużo, zważywszy na to, że do produkcji kupuje się tonę węgla, z której nadaje się zaledwie parędziesiąt kilogramów. Produkty węglowe firmy sprzedają w paru sklepach (Katowice, Jastrzębie Zdrój, Zabrzu, Podzamczu), ale najwięcej biżuterii sprzedaje się w internecie. Firma z Nikiszowca I Coal You zawojowała Warszawę i zagranicę. Podbija rynek w Stanach Zjednoczonych, a także cieszy się uznaniem u arabskich szejków, którzy zakupili 1000 spinek do mankietów oprawionych w najwyższej próby złoto.

Pracownia bro.Kat założona w 2010 roku zajmuje się architekturą, projektowaniem wnętrz, scenografii, wystaw, instalacji, a także powstaje też piękna biżuteria z węgla. Jak czytamy na stronie śląskiej pracowni "Brokat to bezpośrednie nawiązanie do „czarnego złota”, jak na Śląsku nazywa się węgiel".

QDIZAJN to firma, której głównym celem jest promowanie regionu, kolorowanie go i zwalczanie stereotypów na temat Górnego Śląska. Główną działalnością zakładu jest projektowanie. Jak czytamy na stronie firmy - "Wzory, które tworzymy przerzucamy na odzież by każdy mógł zamanifestować swoją tożsamość i dumę z tego kim jest. Prócz promocji regionu staromy się tyż promować godka ślónsko, kero towarzyszy nom od bajtla".

Zajrzyj na artykuł:

© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: polska-refleksje@blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz