JERZY OWSIAK - CZŁOWIEK ORKIESTRA

Jerzy Owsiak - życie i działalność



Jerzy Zbigniew Owsiak - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, schowman, działacz charytatywny i społeczny, założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - urodził się 6 października 1953 w Gdańsku. Jego ojciec był milicjantem, a matka księgową. Dziadek ze strony ojca walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a babka w oddziałach gen. Józefa Hallera. Ojciec Jerzego Owsiaka został później pułkownikiem i pracował w Komendzie Głównej MO. Jerzy Owsiak mając osiem lat przeprowadził się z rodzicami z Gdańska do Warszawy, gdzie skończył liceum ekonomiczne, a następnie próbował się dostać na warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz na psychologię. W młodości, jak sam przyznaje, należał do grupy mazowieckich hippisów, zapatrzonych w swoich „amerykańskich braci” i właśnie z tamtych fascynacji i legendy festiwalu Woodstock 1969 wyrósł jego Przystanek Woodstock.

Jerzy Owsiak jest znany przede wszystkim jako założyciel Fundacji "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", której jest prezesem od początku jej istnienia czyli od roku 1993. Owsiak to charyzmatyczny pomysłodawca i realizator corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która obecnie jest jedną z największych akcji charytatywnych w Europie. W ciągu ponad 20 lat istnienia WOŚP podczas Finałów zebrano ponad 500 milionów złotych (czyli ponad 180 milionów USD), głównie na rzecz medycyny dziecięcej, przez co sprzęt oferowany przez fundację trafił do wielu szpitali w całej Polsce oraz przyczynił on do uratowania zdrowia i życia dzieci. Jest również pomysłodawcą i organizatorem największego festiwalu open-air w Europie Przystanek Woodstock, organizowanego od 1995 roku, który gromadzi wielu artystów z kraju i zagranicy.

Jest prezesem przedsiębiorstwa „Złoty melon” sp. z o.o., a także witrażystą i byłym psychoterapeutą. Jako dziennikarz radiowy i telewizyjny współpracował z Telewizją Polską, Polskim Radiem, TVN i Canal+ (w obu ostatnich wymienionych przypadkach prowadził autorski kanał telewizyjny O.TV). Wielokrotnie za swoją działalność społeczną i charytatywną otrzymał wiele nagród, medali i odznak a także otrzymywał odznaczenia państwowe od Prezydenta RP. Od 2014 roku Honorowy Obywatel miasta stołecznego Warszawy. Jego żona to Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, która jest członkiem zarządu Fundacji WOŚP. Państwo Owsiakowie mają dwie córki: Ewę (ur. 1979) i Olę (ur. 1989).

Działalność artystyczna i publiczna 


Dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim Owsiak zaistniał w środowisku muzycznym. Z założonym przez siebie Towarzystwem Przyjaciół Chińskich Ręczników od 1988 pojawiał się na koncertach Voo Voo oraz zaczął prowadzić w Rozgłośni Harcerskiej autorską audycję (przedstawiał się jako właściciel zespołu Voo Voo). Współpracował też z tygodnikiem „Na Przełaj”.

Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią Harcerską następnym przedsięwzięciem Owsiaka była audycja Brum prowadzona przez niego w latach 1991–1994 na falach Programu III Polskiego Radia. Audycja była nadawana w piątki. W latach 1994–1999 zmieniła nazwę na "Sie kręci". Potem była audycja "Kręcioła" nadawana przez Program I Polskiego Radia i spotkania ze słuchaczami w sobotnie przedpołudnia na antenie RMF FM, jednak po konflikcie z władzami stacji zdjęte z anteny po kilku emisjach.

W latach 1991–2007 Owsiak współpracował z TVP. Od grudnia 1991 zaczął przygotowywać dla Dwójki program "Róbta, co chceta", czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki, który od lata 1994 zmienił nazwę na "Dziura w koszu", a od 1996 – na "Kręcioła". W telewizji publicznej prowadził też coroczne finały WOŚP oraz program Bezpieczne wakacje.

Po 16 latach rozstał się z TVP. W 2007 powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA po raz pierwszy poprowadził "Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka". Od 3 sierpnia 2008 do 4 kwietnia 2010 prowadził ten program na antenie radia Eska Rock.

Jerzy Owsiak w roku 2007 podjął się tworzenia młodzieżowego kanału O.TV (Owsiak.TV), który od 6 października 2007 roku był dostępny na platformie cyfrowej "n", należącej do grupy ITI, a od października 2009 roku jako pasmo wieczorne kanału ZigZap (emitowane było od 19:30 do 21:00). O.TV zakończyła nadawanie 29 października 2010 roku. Od 2011 roku prowadzi swój wideoblog internetowy owsiaknet.pl, od 2014 przemianowany na kręcioła.tv.

Jest współautorem książki "Orkiestra Klubu Pomocnych Serc", czyli monolog – wodospad Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego.

W 2009 wydawnictwo Świat Książki opublikowało autobiograficzną książkę Jurka Owsiaka, Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni opisującą historię powstania i działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od 18 stycznia 2012 w Programie III Polskiego Radia ponownie prowadzi audycję "Sie kręci". Audycja jest emitowana w każdą środę po 22:00. Często także w środę po godzinie 16:00 jest gościem w Programie I Polskiego Radia w ramach audycji "Popołudnie z Jedynką".

Organizowanie koncertów


Jerzy Owsiak pod koniec lat 80. i w latach 90. XX w. zajmował się organizacją wielu imprez rockowych. Zorganizował serię koncertów-maratonów muzycznych, których wspólną cechą była jego charakterystyczna „jąkająca się” konferansjerka oraz udział czołówki polskich zespołów punkowych owych czasów. Były to m.in:

Letnia zadyma w środku zimy - w klubie Stodoła - Warszawa - 27 stycznia 1989 (debiut organizatorski) - 1991
Zadyma na Torwarze, Warszawa 1989
50 Rock'n'rolli na l Maja - w klubie Fugazi - Warszawa 1992
Warsaw – Berlin 2 Step - Agrykola - Warszawa 1993
W latach 1991 i 1992 razem z Walterem Chełstowskim kierował Festiwalem w Jarocinie. Z tym samym zespołem zorganizował też pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 r. w Czymanowie. Od tego momentu Przystanek Woodstock odbywa się co roku, a kolejne edycje odbywały się w Szczecinie (1996), Żarach (1997–1999, 2001–2003), Lęborku (2000), a od roku 2004 w Kostrzynie nad Odrą.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 


Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Jerzy Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 r. Jerzy Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu "Brum" nadawanego w Programie III Polskiego Radia i następnie przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie w tym samym roku. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 r. z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała WOŚP, której I Finał odbył się 3 stycznia 1993 r. Od tego czasu Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się co roku, a Jerzy Owsiak pełni rolę głównego organizatora i konferansjera programu telewizyjnego pod tym samym tytułem nadawanego w TVP2.

Krytyka działalności Owsiaka 


Działalność Jerzego Owsiaka bywa przedmiotem krytyki m.in. ze strony środowisk prawicowych i lewicowych. Prawica zarzuca Owsiakowi m.in. promowanie hasła „róbta co chceta” (nazwa programu prowadzonego w telewizji przez Owsiaka), które interpretują jako nawoływanie do hedonistycznego stylu życia i relatywizmu moralnego. Przedmiotem krytyki jest także zgoda Owsiaka na działalność podczas Przystanku Woodstock niektórych związków religijnych (np. Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny), które zdaniem niektórych osób mają być zagrożeniem dla młodzieży. Sprzeciw wzbudził też jego pogląd, że należy rozpocząć publiczną dyskusje o eutanazji, mimo, że on sam nie jest jej zwolennikiem. W jednym z wywiadów dla portalu dziennik.pl stwierdził, że jest ona pomocą starszym w cierpieniach.

Jerzy Owsiak był też krytykowany za dyskryminujące traktowanie dziennikarzy nieprzychylnie nastawionych do WOŚP, zwłaszcza po tym, jak z użyciem siły został wyprowadzony z konferencji prasowej zorganizowanej 8 stycznia 2014 r. przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Michał Rachoń dziennikarz Telewizji Republika. Swoje zaniepokojenie tym wydarzeniem wyraziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a swoją dezaprobatę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.



Jerzy Owsiak ujawnił szczegóły swoich zarobków


Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odpowiada na zarzuty wobec Fundacji. - Nie jestem takim na zimno skalkulowanym gościem, który powie ci, że ludzie to (atakują - red.) robią z nienawiści. Cały czas wierzę, że z niewiedzy - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Ujawnia też szczegóły swoich zarobków, nie tylko z pracy przy Orkiestrze, ale również z innych źródeł.

Kontrowersje wokół finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiły się m.in. po słowach posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. Polityk wzywała, żeby nie dawać pieniędzy na Orkiestrę, a Owsiaka oskarżała o nieuczciwość. Publikacje z podobnymi zarzutami pojawiły się również w prawicowych tygodnikach.

Co na to Owsiak? Najpierw zabrał głos na konferencji podsumowującej finał, kiedy w emocjonalnych słowach pytał: "Chcecie mówić, że chowamy pieniądze? Gdzie jest słoik z pieniędzmi, które chowam. Gdzie jest ten słoik?". Teraz, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", zaznacza, że "emocje poszły na maksa", ale nerwy mu nie puściły.

- Jakby mi puściły, to by to inaczej wyglądało. (...) Odpowiedziałbym w żołnierskich słowach, jak kiedyś Piłsudski. Powtarzam za nim "Naród piękny, ale ludzie k..." - stwierdza. Na łamach dziennika przypomina też, że Fundacja jest kontrolowana, prowadzi własne audyty, które są wysyłane do Ministerstwa Finansów.

Owsiak przekonuje też, że przyczyną zarzutów pojawiających się wobec niego jest ludzka niewiedza. - (Ludzie - red.) nie zetknęli się z tymi danymi, że np. kupiliśmy 30 tys. sztuk urządzeń za 160 milionów złotych. (...) Nie lubią mnie, bo ktoś inny sugeruje, żeby mnie nie lubić - stwierdza.

W odpowiedzi na oskarżenia, Owsiak ujawnia swoje zarobki. Jak mówi "Gazecie", w Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie ma etatu. Ma za to swoją firmę Mrówka Cała, która produkuje programy telewizyjne. To jednoosobowa firma, od której płaci podatki.

- Jeżeli np. wystawiam rachunek za swój wykład, a mam wykłady w całej Polsce, ludzie mnie zapraszają i firmy też, żebym dał spicz przez półtorej godziny, to na Mrówkę - tłumaczy. Zaznacza też, że jego firma sporadycznie wykonuje zlecenia dla Fundacji. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2012 roku.

Owsiak tłumaczy, że rocznie daje około 20 wykładów, na których zarabia średnio kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo: z Polskiego Radia za każdą audycję otrzymuje ok. 250 złotych, robi programy telewizyjne na zamówienie i zarabia na książkach. Jest jeszcze prezesem zarządu firmy Złoty Melon powołanej przez Fundację. Z tego tytułu otrzymuje "kilka tysięcy złotych".

- W Fundacji, żeby było jasne, ludzie nie zarabiają więcej niż trzykrotność przeciętnej pensji w Polsce, czyli maksymalnie 3 x 3,8 tys. zł brutto (około 7 tys. złotych netto - red.) - tłumaczy Owsiak. Zaznacza też, że właścicielem Melona jest Fundacja, a cały zysk jest przekazywany na rzecz WOŚP.

Owsiak podkreśla też, że dyrektorem działu medycznego w Fundacji jest jego żona. Pracuje tam od 12 lat i zarabia 12,2 tys. złotych brutto, czyli ok. 8 tys. złotych "na rękę".

W ubiegły weekend miał miejsce 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tej pory uzbierano ponad 35 mln złotych. Środki te - jak co roku - będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz drugi - dla seniorów.

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia


Odznaczenia państwowe 
  1. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1999
  2. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – 2011
Inne wyróżnienia
  • Wiktor 1993
  • Wiktor 1994
  • Wiktor Publiczności 1999
  • Superwiktor 2000
  • Medal świętego Jerzego – honorowa nagroda "Tygodnika Powszechnego" – 1997
  • Honorowa Odznaka GOPR "Za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego" – 1998
  • Order Ecce Homo – 2003
  • Europejczyk Roku 2006
  • Odznaka honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego – 2006
  • Odznaka Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka – 2009
  • Perła Honorowa Polskiej Gospodarki w kategorii krzewienie wartości społecznych (2009)
  • Odznaka Honorowa "Bene Merito" – 2010
  • Buzdygan 2011 – honorowa nagroda "Polski Zbrojnej"
  • Srebrny Medal "Za Zasługi dla Policji" – 2012
  • tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 2013
  • Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla – 2013
  • Nagroda Mediów Niptel – 2014
  • Nagroda Jerzmanowskich – 2014
  • Nagroda Lewiatana – 2014
  • Nagroda Zwierciadła – 2014
  • Nagroda plebiscytu „Ludzie Wolności” Gazety Wyborczej z okazji 25. rocznicy wyborów w 1989 roku w kategorii Społeczeństwo – 2014
  • Medal im. prof. Wacława Szuberta PAN
  • 5 czerwca 2014 Rada m.st. Warszawy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy
  • Najlepszy promotor koncertowy na świecie plebiscytu International Music Industry Awards (MUSEXPO) – 2015

Filmografia

  • 1993: Bank nie z tej ziemi − jako on sam
  • "Autoportret z kochanką" (jako on sam, 1996, film obyczajowy, reżyseria: Radosław Piwowarski)
  • "Klan" (jako on sam, 1997, serial)
  • "Dzieci Jarocina" (2000, film dokumentalny, reżyseria: Petro Aleksowski)
  • "Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy Film Polski" (2003, film dokumentalny, reżyseria: Jerzy Owsiak)
  • "Sie macie ludzie" (2004, film dokumentalny, reżyseria: Krzysztof Magowski)
  • "Historia polskiego rocka" (2008, film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota)
  • "Beats of Freedom - Zew wolności" (2009, film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota)
  • "Drogi" (2012, film dokumentalny, reżyseria: Małgorzata Ruszkiewicz)

Zajrzyj na artykuły: 

Cytaty Jurka Owsiaka


 © Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: polska-refleksje@blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz